Witamy na naszym blogu.

Zadbaj o swoje zdrowie Dołącz do nas i sprawdź swój wynik Zadbaj o swoje zdrowie Dołącz do nas i sprawdź swój wynik Zadbaj o swoje zdrowie

poniedziałek, 29 lutego 2016

GLUTEN - czyli "z czym się to je?"

Alarmujące dane: już 380 tys. osób w Polsce choruje na celiakię! To drugie najczęściej spotykana w naszym kraju nietolerancja pokarmowa. Niestety, większość osób nie wie, że gluten może być przyczyną ich dolegliwości.

Dane Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej wskazują, jak niewielka jest w Polsce świadomość występowania tego problemu: właściwą diagnozę schorzenia ma jedynie 5 proc. osób z nietolerancją glutenu. Obserwuje się również tendencję wzrostową w ilości zachorowań na celiakię. Prawdopodobną przyczyną tego stanu rzeczy jest wzrost spożycia produktów zawierających tą substancję.


Czym jest ta nietolerancja?
Gluten to nazwa białka występującego w zbożach (np. pszenicy, życie czy jęczmieniu). Nietolerancja glutenu (celiakia) jest chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. U osoby, które nie toleruje glutenu następuje upośledzenie tego ważnego procesu fizjologicznego.

Jakie objawy wskazują na celiakię?
Nietolerancję glutenu można podejrzewać u osób, które skarżą się na następujące dolegliwości:
   
   - bóle brzucha
   - biegunki
   - chwiejność nastrojów
   - podwyższony poziom cholesterolu
   - afty
   - ciągłe zmęczenie
   - ból głowy
   - osteoporoza

Wspomniane objawy mogą się zaostrzyć w zależności od warunków życia i różnych czynników takich jak ciąża, silny stres czy infekcje.

Gluten problemem w każdym wieku?
Niestety, nie potwierdziły się dawne tezy lekarzy o tym, że nietolerancja glutenu zanika wraz z wiekiem. Wręcz przeciwnie: zaobserwowano, że porzucenie diety bezglutenowej w starszym wieku w krótkim czasie powodowało znaczne pogorszenie się stanu zdrowia. Dzisiaj przyjmuje się, że prawdopodobnie nietolerancja glutenu jest schorzeniem nieuleczalnym. Jedynie trwałe usunięcie z jadłospisu produktów zawierających tą substancję może zagwarantować dobrostan organizmu.

Jak wyeliminować/ograniczyć spożycie glutenu?
W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się restauracje, które poza daniami wegetariańskimi, wegańskimi serwują także dania bezglutenowe. Jedną z takich restauracji jest Lunchownia z Częstochowy.


Zapraszamy także na portal ZNANYWYNIK.PL, gdzie możecie zapisywać historię swojego zdrowia. 


GLUTEN - czyli "z czym się to je?"
4/ 5
Oleh

Newsletter

Wpisy na blogu ukazują się nieregularnie więc jeśli nie chcesz przegapić żadnego, zostaw Twój adres e-mail, artykuły będą lądować w Twojej skrzynce.